
Mérgezett örökségünk
Szennyezett területek és időzített vegyi bombák Magyarországon

Ezen az oldalon…
- Felsőtárkány, Berva-völgy
- Alapadatok
- Milyen szennyeződés van a területen?
- Milyen hatásai lehetnek ennek a környezetre és a környéken lakókra?
- Mik a tennivalók, és mennyire sürgős a beavatkozás?
- A cég története, átalakulásai
- Főbb szennyezők, és további információ a mérésekről, valamint a szennyeződés mértékéről
- Vonatkozó határértékek
- Volt-e dokumentumokkal igazolható kármentesítés?
- Milyen hatósági intézkedések voltak?
- Hivatkozások
Alapadatok
A cég neve: BERVA Finomszerelvénygyártó Rt.
A szennyezett terület helye: Heves megye, Felsőtárkány, Berva-völgy. Hosszúság: 47.985570, szélesség: 20.383221.
Iparág: finomszerelvény-gyártás, könnyűfémöntés.
Írd alá a petíciót: Méregmentes Magyarországot!
A volt BERVA Finomszerelvénygyártó Rt. (a továbbiakban: BERVA) telephelyén kőolaj és kőolajszármazékok, valamint helyenként különböző nehézfémek, például kadmium, króm, nikkel, réz, cink, illetve ólom, továbbá egyéb szennyező anyagok vannak a talajban és a talajvízben. A talajfelszín-közeli szénhidrogén-szennyeződések nagy koncentrációjúak és helyenként a felszínen úsznak, ami azt jelenti, hogy az eddigieknél súlyosabb környezetkárosodást okozhatnak. Több ezer m2-es területen 1 mg/l koncentrációt, azaz a határértéket egy nagyságrenddel meghaladó mértékű a szénhidrogén-szennyezés.
A szénhidrogének töményen belélegezve tüdőkárosodást, tüdőgyulladást és szívritmuszavarokat okozhatnak. Nagy mennyiségben lenyelve gyomor- és bélrendszeri panaszokat, súlyos máj- és vesekárosodást, illetve idegrendszeri tüneteket válthatnak ki.
A különböző nehézfémek eltérő kockázatúak lehetnek: az ólom a vörösvértestek nagyfokú pusztulását válthatja ki, valamint idegrendszeri károsodást okozhat, a kadmium pedig rákkeltő, hormonkárosító és a csontok elváltozását okozhatja. A nikkel nagyobb mennyiségben szintén rákkeltő hatású, a króm 6 vegyértékű formája erősen toxikus és rákkeltő. A cink létfontosságú elem az élőlények számára, ám nagyobb mennyiségben ez is egészségügyi kockázatot jelent: ionja az enzimműködést befolyásolja.
A BERVA területén a 27-es számú figyelőkútban megjelentek a felúszó fázisban lévő (nem kötött) szénhidrogének, így valószínűsíthető, hogy a szennyeződés továbbterjed és veszélyeztetheti a közeli ivóvízbázisokat.
A szennyeződés terjedéséhez az is hozzájárulhat, hogy az egykori gyár területe a bükki karszt délnyugati szélén helyezkedik el, mely sajátos földtani, vízföldtani felépítésű: a közepesen kövér agyag, tufaszemcsés és tömöragyag rétegekbe homokos erek, vékonyabb szemcsés rétegek ékelődnek. Emiatt indokolt lenne a területen lévő szennyező anyagokra szigorúbb határértékeket előírni.
Mielőbb meg kell kezdeni a terület kármentesítését a BERVA 29 hektáros iparterületén. A szénhidrogénnel szennyezett részeken a talaj felső 0,3-0,5 m-es rétegét talajcserével, a mélyebb rétegeket helyben történő enzimes kezeléssel kellene megtisztítani. Ahol nehézfémekkel szennyezett a talaj, ott talajcserét kell végrehajtani.
Mentesítendő területek: az üzemanyagtöltő állomás, a 19-es üzem (forgácstároló), a 20-as üzem, a 24-es üzem, az 59-es üzem, a 31-35-ös üzemek, valamint a benzinraktár területe.
A gyár 1949-50-ben épült [1], 1951-ben pedig kezdetét vette a termelés. A Berva-völgy területén az 1950-es évektől a Finomszerelvénygyár szolgáltatta az ivóvizet, a villamos energiát és gondoskodott a szennyvizek elvezetéséről, tisztításáról. Sokféle terméket gyártottak az üzemekben: kerékpáralkatrészeket, orvosi fecskendőket, Berva mopedeket, Panni robogókat, porlasztókat, autóvillamossági cikkeket, a MOFÉM-től átvett kávéfőzőket, háztartási hűtőgépkompresszorokat, valamint olajszabályozókat és Diesel-elemeket.
Az 1960-as években egy hatalmas beruházás keretében új vízművet építettek, elkészült a gyártmányfejlesztés új épülete, befejeződött a TMK rekonstrukciója és bővítése. Ekkor adtak át 48 új lakást is a Berva lakótelepen.
1970-ben a Finomszerelvénygyár már évi 552 millió forint értékben termelt, ez 1975-re több mint 800 millió forintra emelkedett. A BERVA még az 1980-as években is gazdaságilag nyereséges állami vállalkozás volt, majd privatizálták. A 90-es években a keleti piacok összeomlása, az orosz gazdasági válság következtében a cég hanyatlásnak indult, a pneumatika és a hűtőgépkompresszorok gyártása is megszűnt.
2002-ben, a felszámolás kezdetekor a BERVA Rt. az egyik legnagyobb adótartozó volt [2], adóssága 2,4 milliárd forintra rúgott. Az ekkor már elindított kármentesítési munkálatok — melynek keretében 26 db figyelő- és 12 db termelőkút készült el — folytatására azonban nem volt tovább anyagi fedezet.
A felszámolási eljárás során a területek nagy részét eladták. Az átadás-átvételi szerződésben a környezeti kárelhárítási felelősséget a területet megvásárló átvállalta. Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi Felügyelőség (a továbbiakban: Felügyelőség) a szennyezéssel érintett összes ingatlan tulajdonosát kötelezte a kármentesítésre, azonban mivel a területek fele felszámolás alatt állt és a felszámoló nem tudta a ráeső költségeket finanszírozni, a szennyezés a területen maradt.
Tizennégy évvel később, 2016. szeptember 20-án az Egri Törvényszék végzése értelmében befejeződött a BERVA Rt. felszámolása [3]. Ezt követően a szennyezett területek kármentesítésének további lehetőségeit a Felügyelőség vizsgálja.
A Berva-völgyben működő vállalkozások azonban napjainkban számos nehézséggel szembesülnek [4]. Az 1960-as években kiépített vonalas közműhálózat elöregedett, ennek következtében például a vízveszteség 50 százalékos. Mivel nem kommunális közműszolgáltatók biztosítják a vizet, a szennyvízelvezetést és az áramot, a piacinál másfélszer magasabb áron jutnak a szolgáltatáshoz.
A felszámolást követően a fentiek miatt igény mutatkozott az ipartelepen az utak rendbetételére, új víz- és szennyvízvezetékek, valamint a villamos hálózat kiépítésére.
Az ÖKOPLAN 97’ Környezetvédelmi, Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. 2000-ben végzett mérései alapján:
A talajban:
- nehézfém- és szénhidrogén-szennyezés (kőolaj és kőolajszármazékok, pl: benzin, fűtőolaj, motorolaj) mutatható ki,
- a szénhidrogén-szennyezés egyes területeken 1-2 m mélységig — a 100 mg/kg-os összes alifás szénhidrogén (TPH) szennyezettségi határértékhez képest — 2500 mg/kg koncentrációt meghaladó mértékű.
Az ÖKOPLAN kármentesítési tervéből nem derül ki, hogy milyen nehézfémek vannak jelen. A műszaki beavatkozást elrendelő határozat az alábbi nehézfémek esetében jelöli a betartandó határértéket:
Ólom: károsítja az idegrendszert, erősen mérgező.
Króm: van toxikus, daganatkeltő változata is.
Kadmium: rákkeltő, károsítja a vesét, a májat és a csontokat.
Cink: létfontosságú elem, ám folytonos kitettség esetén az enzimműködést befolyásolja.
Réz: a krónikus kitettség káros a vesére és a májra.
Nikkel: rákkeltő hatása lehet.
TPH: ásványolaj szénhidrogének (olajok, üzemanyagok).
Talajvízben:
- 1 mg/l koncentrációt meghaladó szénghidrogén-szennyezés mutatható ki 6000 m2-nyi területen,
- a benzinraktár térségében egy ponton a figyelőkútban (27. jelű kút) néhány cm vastagságban szabad fázisban is megfigyelhető szénhidrogén-szennyezés van.
- 6/2009. (IV. 14.) KvVM-EüM-FVM együttes rendelet a földtani közeg és a felszín alatti víz szennyezéssel szembeni védelméhez szükséges határértékekről és a szennyezések méréséről – irányadó a talaj- és talajvízméréseknél.
- Kútvízméréseknél 201/2001. (X. 25.) Korm. rendelet az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről.
A kármentesítés már csaknem 20 évvel ezelőtt megkezdődött, de a kezdeti szakaszában le is állt, a terület pedig azóta is szennyezett.
- 1994-ben az ÖKOPLAN-E Környezeti Kárelhárítási és Tervező Bt. felmérte a szennyeződést.
- 1997-ben elkészítette a kármentesítési tervet, melynek keretében 26 figyelő- és 12 termelőkutat is létesítettek.
- 2000-ben az ÖKOPLAN ‘97 Környezetvédelmi, Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. újabb méréseket végzett és kiegészítette a kármetesítési a tervet [5].
- 2005-ben a kármentesítésre kötelezett jelenlegi tulajdonosok létrehozták a BERVA Területfejlesztési és Szolgáltató Közhasznú Társaságot, amely megkezdte a kármentesítés műszaki ütemezését, azonban mivel a területek közel 50%-a felszámolás alatt állt, nem tudták a költségeket finanszírozni. Ma már maga a társaság is felszámolás alatt áll.
2016. szeptember 20-án a BERVA Rt. felszámolása befejeződött. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya vizsgálja a kármentesítés további lehetőségeit. Megoldás egyelőre nincs.
- A Felügyelőség 1998. május 4-én helyszíni szemlét tartott a gyár szennyezett területein a kármentesítés ütemezésének egyeztetésére.
- A Felügyelőség 6539-1/1998. számon határozatot adott ki, amelyben kötelezte a BERVA jogutódait a környezetszennyezés felszámolására. A végső határidő 2001. december 31.
- A Felügyelőség a 12507-6/2000. számú határozatával a kármentesítési tervet jóváhagyta.
- A Felügyelőség 2000. november 14-én helyszíni bejárást tartott a kármentesítési munkálatok előrehaladásának ellenőrzésére.
- A Felügyelőség 7550/1/2002. számú határozatában a szennyvíztisztító rendszerhez tartozó oxidációs tórendszerre vonatkozó részleges környezetvédelmi felülvizsgálatot rendelt el.
- A 9036-1/2003. ügyiratszámon a gyár telephelyén tárolt hulladékok ártalmatlanítására történő átadására kötelezte a BERVA Rt.-t 2004. május 14-ei határidővel.
- A Felügyelőség egyetemes kötelezést adott ki a felszíni és felszín alatti szennyezés felszámolására, a műszaki beavatkozás elvégzésére 10787-1/2004. számú határozatában 2006. augusztus 31-ei végső határidővel.
https://mindenamieger.blogspot.in/2014/09/volt-egyszer-egy-finomszerelvenygyar.html
[2] Lezárult a Berva Rt. tizennégy évvel ezelőtt kezdődött felszámolása − www. mindenamieger.blogspot.in, 2016. március 21.https://mindenamieger.blogspot.in/2016/03/lezarult-berva-rt-tizennegy-evvel.html
[3] 14 év után végre befejeződött a horrorparódia − www. heol.hu, 2016. március 21.http://www.heol.hu/heves/gazdasag/14-ev-utan-vegre-befejezodott-a-horrorparodia-656613
[4] A felszámolásnak 2 év alatt be kellett volna fejeződnie, de 12 éve tart − www. heol.hu, 2014. július 11. [5] Kármentesítési terv módosítás a BERVA rt. (Eger) központi telephelye talaj- és talavíz szennysztettsége mentesítésére − ÖKOPLAN ‘97 Környezetvédelmi, Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.A szennyezett területek listája
Dunántúl
- Az ajkai vörösiszap-tározók
- Az almásfüzitői vörösiszap-tározók
- Bakony Művek, Veszprém
- Szennyezés a Dunaferr környékén
- A garéi veszélyeshulladék-lerakó
- Hidas, a volt Budapesti Vegyiművek telephelye
- A mosonmagyaróvári timföldgyár vörösiszap-tározói
- A neszmélyi vörösiszap-tározó
- Nitrokémia, Balatonfűzfő és környéke
Duna-Tisza köze
- Abasár ivóvízbázisának elszennyeződése
- A KŐPORC balassagyarmati telephelye
- Felsőtárkány, Berva-völgy
- BorsodChem Zrt., Kazincbarcika
- A Diósgyőri Gépgyár körüli szennyezések
- Illegális veszélyes hulladék és szennyezés Kiskunhalason
- A volt Lenin Kohászati Művek szennyezése
- Sajóbábony, a volt Észak-magyarországi Vegyiművek telephelye
- Tiszapalkonyai talaj- és talajvízszennyezés
Budapest és Pest megye
- A Budapesti Vegyiművek felszámolás alatt álló Illatos úti telephelye
- A Budapest Vegyiművek volt Kén utcai telephelye
- Feltáratlan szennyezések: Csepel Művek
- Cséry-telep
- Feltáratlan szennyezések: Metal-Art Zrt.
- Naplás-bányák
- A volt Óbudai Gázgyár
- A gyömrői PEVDI
- Lakóépületek alatti szennyezés Soroksáron
- Talajvízszennyezés Szentendrén
- Szigetszentmiklós, Bucka-tó környéke
- A törökbálinti Mechanikai Művek